Żyj pozytywnie
wróćZaczynamy karmić butelką
Każdy rodzic przystępujący do karmienia swojego dziecka butelką ma na początku mnóstwo wątpliwości. W rzeczywistości jednak nie jest to trudne. Ważne jest jedynie, aby zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych rzeczy. Karmienie butelką wymaga od rodzica przede wszystkim samodyscypliny oraz troski o higienę smoczka i butelki. Istotna jest także wiedza, jak odpowiednio przygotować dany posiłek dla dziecka.
Wybieramy smoczek i butelkę
Dla niemowlęcia najważniejsze jest tempo wypływania pokarmu z butelki. Odpowiedzialna jest za to ilość i wielkość dziurek w smoczku. Pod tym względem możemy wyróżnić smoczki o wolnym, średnim, szybkim przepływie oraz smoczki tzw. trójprzepływowe o zmiennej szybkości przepływu. Smoczek dobieramy sugerując się wiekiem dziecka oraz gęstością mieszanki.
Niezwykle istotna jest także forma smoczka oraz materiał, z którego jest on zrobiony. Dziecko biorąc smoczek do buzi nie powinno go zgniatać, lecz stabilnie oprzeć wargi i ssać z buzią szeroko otwartą. Z tej przyczyny wszelkie miękkie i wąskie smoczki wykonane z cienkiego tworzywa nie powinny być przez rodziców w ogóle brane pod rozwagę. Smoczek należy wymieniać raz w miesiącu.
Butelka musi po pierwsze pasować do smoczka. Poza tym powinna być odpowiedniej wielkości, mieć prosty, łatwy dla utrzymania czystości kształt i być wykonana z przebadanego tworzywa.
Higiena przede wszystkim!
Przed wygotowaniem oraz umyciem specjalną szczoteczką smoczka i butelki, należy wcześniej dokładnie umyć ręce. Do mycia akcesoriów używamy jedynie przegotowanej wody niegazowanej z atestem dla dzieci (np. pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka). Po umyciu smoczka i butelki, krople wody należy strząsnąć – pamiętajmy, że nie można używać do tego ściereczki.
Przyrządzanie posiłku
Dla dzieci najlepsza jest woda źródlana lub niskozmineralizowana. Nerki najmłodszych nie są bowiem jeszcze na tyle dojrzałe, by móc przefiltrować dużą ilość związków mineralnych. Butelkę z wodą powinniśmy trzymać w lodówce i gotować ją jedynie bezpośrednio przed użyciem. Po zagotowaniu, wodę należy ostudzić do ok. 50 stopni. Następnie odmierzoną ilość wody przelać do butelki i wymieszać z uprzednio przygotowanym i odmierzonym pokarmem. Rodzaj i skład mieszanki zależy oczywiście od wieku dziecka. Posiłek powinien
być podany w temperaturze pokojowej.
Karmienie
Podczas karmienia bardzo ważna jest odpowiednia pozycja dziecka. Nasz malec nie może się zakrztusić, dlatego też powinien być trzymany w ramionach, tak by główka była wyżej od reszty ciała. Smoczek powinien być w całości wypełniony pokarmem. W przypadku starszych dzieci, nie powinny one podczas karmienia bawić się lub być czymś wyraźnie rozproszone. Nie wolno także zmuszać dzieci by zjadły, czy wypiły wszystko to, co znajduje się w butelce. Korzystnie jest również robić przerwy podczas karmienia. Po karmieniu niedopite resztki od razu należy wylać, a butelkę i smoczek wysterylizować.