Żyj pozytywnie
wróćSposoby na zdrowy sen
Zdrowy sen sprawia, że budzimy się w doskonałym nastroju. Jak dowodzą badania coraz mniej ludzi potrafi skutecznie odpocząć. Tymczasem okazuje się, że dobry, nocny sen to nierzadko lepszy sposób na złapanie oddechu od dnia codziennego, aniżeli kolejne wakacje spędzone pod telefonem i komputerem.
Drzemka to nie sen
Popołudniowa drzemka jest jak najbardziej wskazana pod warunkiem, że trwa nie dłużej niż kilkadziesiąt minut. Pamiętaj, że głęboki sen w ciągu dnia może utrudnić nocny wypoczynek.
Kładź się wieczorem, dopiero gdy poczujesz faktyczne zmęczenie i zadbaj o stałą porę na sen. Ciało przyzwyczajone do rutyny – regularnych okresów snu i czuwania – łatwiej reaguje na potrzebę dobrej jakości odpoczynku. Warto chodzić spać o ustalonych porach i stosować się do stałej godziny pobudki – nawet w czasie weekendów. Organizm nie wybija się wówczas z ustalonego rytmu. Zdrowy, czyli optymalny nocny wypoczynek trwa od 7 do 8 godzin w podręcznikowej porze dnia pomiędzy 22 a 7 rano.
Aby dobrze się wyspać, pamiętaj o dodatkowych czynnikach mających wpływ na jakość snu:
Dieta
Zadbaj o lekkostrawną kolację. Unikaj posiłków tłustych i obciążających układ pokarmowy. Sięgaj po produkty bogate w węglowodany, magnez i białko. Unikaj picia mocnej kawy, herbaty czy napojów typu cola, które zawierają pobudzającą kofeinę. Należy pamiętać o tym, żeby ostatni posiłek najlepiej spożyć na 2-3 godziny przed zaśnięciem.
Przed snem oraz zaraz po przebudzeniu warto wypić 1-2 szklanek wody. Dostarczając naszemu organizmowi trochę płynów chronimy nasze błony śluzowe przed wysychaniem podczas snu. Szklanka wody tuż po przebudzeniu pomaga jednocześnie oczyścić organizm z toksyn, uzupełnia wodę w organizmie i pobudza przewód pokarmowy do pracy.
Odpowiednie przygotowanie sypialni
Zdecydowanie zdrowszy sen zapewnimy sobie wietrząc dobrze sypialnię. Odpowiedni poziom tlenu zawarty w powietrzu wpływa korzystnie na metabolizm komórek ciała, w tym komórek mózgu. Jeśli poziom tlenu jest odpowiedni, procesy na poziomie molekularnym zachodzą sprawnie i prawidłowo, co zapewnia regenerację mózgu i całego ciała. Dobrze również, aby temperatura w sypialni nie przekraczała 20 stopni Celsjusza (powinna być niższa o 2-3 stopnie od temperatury panującej w pokojach dziennych).
Relaksujący wieczór
Tuż przed snem warto się wyciszyć, posłuchać kojącej muzyki, skorzystać z relaksacyjnej i aromatycznej kąpieli. Dolanie do wody kilku kropli olejku z rumianku, lawendy czy kwiatu pomarańczy pomoże zapewnić dobry nocny wypoczynek. Relaksujący wieczór to idealny wstęp do udanego snu.