Żyj pozytywnie
wróćPamięć doskonała
„Biega, krzyczy pan Hilary: Gdzie są moje okulary?" – stary wiersz Tuwima staje się coraz bardziej współczesny. Pamiętamy coraz więcej, a w konsekwencji coraz mniej. Zapisane po brzegi kalendarze, czy też organizery z przepełnioną pamięcią to jedynie dodatki do dnia codziennego. Jedynym dyskiem, którego nie zgubisz jest Twój mózg. Co zrobić, aby pomieścił coraz więcej danych? Odpowiedź jest bardzo prosta - wystarczy tylko chcieć!
Aby zadbać o własną pamięć warto na wstępie zdać sobie sprawę, że nasza kondycja umysłowa zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Bez względu na wiek lub stan ducha - nigdy nie jest za późno, aby poprawić możliwości zapamiętywania. Oto kilka wskazówek.
Bądź aktywny umysłowo
Twój umysł podobnie jak ciało, aby odpowiednio funkcjonować, potrzebuje aktywizacji. Mózg pracuje jak mięsień, dlatego im częściej go używasz i bardziej o niego dbasz, tym większe będzie miał możliwości. Przyswajanie nowych umiejętności, tworzy połączenia nerwowe w mózgu, co pozwala na utrzymanie aktywności ośrodkowego układu nerwowego na wysokim poziomie. Zatem, aby pobudzić sprawność umysłową, mimo aktywności zawodowej, nie rezygnuj z ciekawej lektury, łamigłówek. Po prostu chwytaj wiedzę!
Ćwicz regularnie
Systematyczna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Ćwiczenia nie tylko pomagają dotlenić organizm, poprawiają oddychanie i krążenie oraz regulują ciśnienie krwi, lecz również tworzą nowe połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. Dlatego nawet aktywny spacer może mieć wpływ na poprawę pamięci.
Zadbaj o dietę
Dieta, która zwiększy możliwości Twojego mózgu, powinna składać się z ciemnego pieczywa razowego oraz pieczywa z grubego przemiału, ziaren, pestek. Warto sięgać po produkty z pełnego ziarna, jak brązowy ryż czy gruboziarniste kasze, będące źródłem węglowodanów złożonych, czyli energii dla naszego mózgu. Ponadto codzienne menu powinno być bogate w owoce (pomarańcze, awokado, winogrona, śliwki, kiwi), warzywa (sałata, pomidor, ogórek, papryka, cebula, szpinak, szparagi itp.) oraz tłuszcze rybne (Omega-3) i roślinne. Pamięć poprawiają także orzechy, lecytyna oraz żeń-szeń.
Aby osiągnąć znakomitą kondycję intelektualną, działaj kompleksowo. Ciekawość świata i nauka połączone z odpowiednią dietą oraz regularną aktywnością na świeżym powietrzu to najskuteczniejsza recepta na pamięć doskonałą.