Żyj pozytywnie
wróćEkologiczna elektryczność
Zarówno kupując nowy sprzęt RTV i AGD, jak również zmieniając stare nawyki, możemy oszczędzić zużycie energii, zmniejszyć wydatki, a co najważniejsze przełączyć swój tryb życia na funkcję EKO.
Ekolodzy przekonują, że ekonawyki mają wyraźne przełożenie na nasze rachunki za energię, a co za tym idzie, zmniejszoną emisję CO2 do atmosfery. Ważne jest, by wprowadzać zmiany małymi krokami. Nagła i gwałtowna zmiana przyzwyczajeń o 180 stopni z pewnością nie doda nam wytrwałości w postanowieniu. Wyznaczmy sobie zadania, np. efektywne korzystania z pralki, a następnie, gdy nabierzemy wprawy, skupmy się na kolejnych celach. W ten sposób bez większego wysiłku staniemy się zielonymi ekspertami-praktykami.
Zmywarka zużywa mniej wody, niż podczas mycia ręcznego i mimo, że wydasz więcej na jej zakup, inwestycja zwróci się w postaci niższych rachunków za wodę. Pamiętaj, aby włączać zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna. Warto także uruchamiać szybki program, który zużyje mniej wody lub funkcję Eko, oszczędzającą do 30% energii.
Pralkę również uruchamiaj tylko wtedy, gdy jest całkowicie załadowana. Wybieraj programy o niższej temperaturze, gdyż pranie w 40 stopniach wystarczy na dopranie przeciętnie zabrudzonych rzeczy. Używaj tylko zalecanej ilości detergentów, gdyż więcej proszku nie oznacza, iż ubrania będą czystsze. Jeśli to możliwe, staraj się używać ekologicznych, przyjaznych dla środowiska, proszków oraz płynów. Jeśli twoja pralka posiada suszarkę, używaj jej tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Kupując lodówkę warto zainwestować w model najwyższej klasy: A, A+ bądź A++, które zużywają do 4 razy mniej energii, niż starsze. Warto zwrócić także uwagę, czy posiada ona oznaczenie Ecolabel, świadczące o spełnianiu wysokich norm z zakresu ochrony środowiska. Bardzo ważny jest również wybór miejsca na lodówkę. Powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła: kaloryfera, kuchenki czy nasłonecznienia, gdyż im bardziej się nagrzeje, tym więcej energii wyprodukuje do schłodzenia swojego wnętrza. Pamiętaj także, by lodówkę otwierać na krótko oraz pilnuj temperatury w zamrażarce, gdyż pracuje ona najefektywniej utrzymując z reguły temperaturę na poziomie -18 stopni.
Kupując czajnik elektryczny, zwróć uwagę czy grzałka ukryta jest w jego dnie, co ułatwi Ci gotowanie tylko takiej ilości wody, jakiej potrzebujesz. Jak dowodzą badania, litr mniej podgrzewanej wody dziennie, pozwoliłby zasilić oświetlenie ponad 30% ulic w Europie.
Kupując telewizor również warto zwrócić uwagę na oznaczenie Ecolabel oraz pamiętać, by nie zostawiać go w stanie czuwania, co pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych rocznie. Ta sama zasada dotyczy komputera oraz wielu innych sprzętów otaczających nas w domu i biurze, a umiejętne z nich korzystanie pozytywnie wpłynie na nasze środowisko i domowy budżet.